„ოქროს გლობუსი 2022“-ის ნომინანტები

„ოქროს გლობუსი 2022“-ის ნომინანტები

ჰოლივუდის უცხოური პრესის ასოციაციის (HFPA) მიერ დაწესებული პრესტიჟული კინოპრემია „ოქროს გლობუსის“ 2022 წლის ნომინანტები უკვე ცნობილია. ისინი პოპულარულმა ამერიკელმა რეპერმა, სნუპ დოგმა 13 დეკემბერს დაასახელა. აღსანიშნავია, რომ „ოქროს გლობუსის“ დაჯილდოების პირველი ცერემონია 1944 წელს, 20th Century Fox-ის სტუდიაში ჩატარდა.

„ოქროს გლობუსის“ რიგით 79-ე დაჯილდოების ცერემონია 2022 წლის 9 იანვარს გაიმართება. გამარჯვებულთა გამოვლენამდე კინოპრემიის ნომინანტებს წარმოგიდგენთ:

საუკეთესო მხატვრული ფილმი – მიუზიკლი ან კომედია

  • „სირანო“ (Cyrano)
  • „მაღლა არ აიხედო“ (Don’t Look Up)
  • „ძირტკბილას პიცა“ (Licorice Pizza)
  • „ტიკ, ტიკ … ბუმ!“ (Tick, Tick … Boom!)
  • „ვესტსაიდის ისტორია“ (West Side Story)

საუკეთესო მხატვრული ფილმი – დრამა

  • „ბელფასტი“ (Belfast)
  • „სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი“ (CODA)
  • “დიუნი“ (Dune)
  • „მეფე რიჩარდი“ (King Richard)
  • „ძაღლის ძალა“ (The Power of the Dog)

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი მხატვრულ ფილმში – მიუზიკლი ან კომედია

  • ლეონარდო დიკაპრიო, „მაღლა არ აიხედო“ (Don’t Look Up)
  • პიტერ დინკლიჯი, „სირანო“ (Cyrano)
  • ენდრიუ გარფილდი, „ტიკ, ტიკ … ბუმ!“ (Tick, Tick … Boom!)
  • კუპერ ჰოფმანი, „ძირტკბილას პიცა“ (Licorice Pizza)
  • ენტონი რამოსი, „სიმაღლეებზე“ (In the Heights)

საუკეთესო მსახიობი ქალი მხატვრულ ფილმში – მიუზიკლი ან კომედია

  • მარიონ კოტიარი, „ანეტი“ (Annette)
  • ალანა ჰეიმი, „ძირტკბილას პიცა“ (Licorice Pizza)
  • ჯენიფერ ლოურენსი, „მაღლა არ აიხედო“ (Don’t Look Up)
  • ემა სტოუნი, „კრუელა“ (Cruella)
  • რეიჩელ ზეგლერი, „ვესტსაიდის ისტორია“ (West Side Story)

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი მხატვრულ ფილმში – დრამა

  • მაჰერშალა ალი, „გედის სიმღერა“ (Swan Song)
  • ხავიერ ბარდემი, „იყო რიკარდო“ (Being the Ricardos)
  • ბენედიქტ კამბერბეჩი, „ძაღლის ძალა“ (The Power of the Dog)
  • უილ სმიტი, „მეფე რიჩარდი“ (King Richard)
  • დენზელ ვაშინგტონი, „მაკბეტის ტრაგედია“ (The Tragedy of Macbeth)

საუკეთესო მსახიობი ქალი მხატვრულ ფილმში – დრამა

  • ჯესიკა ჩესტეინი, „ტემი ფეის თვალები“ (The Eyes of Tammy Faye)
  • ოლივია კოლმანი, “დაკარგული ქალიშვილი“ (The Lost Daughter)
  • ნიკოლ კიდმანი, „იყო რიკარდო“ (Being the Ricardos)
  • ლედი გაგა, „გუჩის სახლი“ (House of Gucci)
  • კრისტენ სტიუარტი, „სპენსერი“ (Spencer)

საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი მხატვრულ ფილმში

  • ბენ აფლეკი, „ნაზი ბარი“ (The Tender Bar)
  • ჯემი დორნანი, „ბელფასტი“ (Belfast)
  • კიარან ჰინდსი, „ბელფასტი“ (Belfast)
  • ტროი კოცური, „სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი“ (CODA)
  • კოდი სმიტ-მაკპი, „ძაღლის ძალა“ (The Power of the Dog)

საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი მხატვრულ ფილმში

  • კეიტრიონა ბალფე, „ბელფასტი“ (Belfast)
  • არიანა დებოსი, „ვესტსაიდის ისტორია“ (West Side Story)
  • კირსტენ დანსტი, „ძაღლის ძალა“ (The Power of the Dog)
  • ონჯანუ ელისი, „მეფე რიჩარდი“ (King Richard)
  • რუთ ნეგა, „მიმიკრია“ (Passing)

საუკეთესო სერიალი – დრამა

  • „ლუპენი“ (Lupin)
  • „დილის შოუ“ (The Morning Show)
  • „პოზა“ (Pose)
  • „კალმარის თამაში“ (Squid Game)
  • „მემკვიდრეობა“ (Succession)

საუკეთესო სერიალი – მიუზიკლი ან კომედია

  • „დიადი“ (The Great)
  • “ხრიკები“ (Hacks)
  • “შენობაში მხოლოდ მკვლელები არიან“ (Only Murders in the Building)
  • „სარეზერვო ძაღლები“ (Reservation Dogs)
  • „ტედ ლასო“ (Ted Lasso)

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სერიალში – დრამა

  • ბრაიან კოქსი, „მემკვიდრეობა“ (Succession)
  • ლი იუნგ-ჯე, „კალმარის თამაში“ (Squid Game)
  • ბილი პორტერი, „პოზა“ (Pose)
  • ჯერემი სტრონგი, „მემკვიდრეობა“ (Succession)
  • ომარ საი, „ლუპენი“ (Lupin)

საუკეთესო მსახიობი ქალი სერიალში – დრამა

  • უზო ადუბა, „პაციენტები“ (In Treatment)
  • ჯენიფერ ენისტონი, „დილის შოუ“ (The Morning Show)
  • კრისტინ ბარანსკი, „კარგი ბრძოლა“ (The Good Fight)
  • ელისაბეტ მოსი, „მხევლის წიგნი“ (The Handmaid’s Tale)
  • ემჯეი როდრიგესი, „პოზა“ (Pose)

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სერიალში – მიუზიკლი ან კომედია

  • ენტონი ანდერსონი, „მოშავო“ (Black-ish)
  • ნიკოლას ჰოლტი, „დიადი“ (The Great)
  • სტივ მარტინი, „შენობაში მხოლოდ მკვლელები არიან“ (Only Murders in the Building)
  • მარტინ შორტი, „შენობაში მხოლოდ მკვლელები არიან“ (Only Murders in the Building)
  • ჯეისონ სუდეიკისი, „ტედ ლასო“ (Ted Lasso)

საუკეთესო მსახიობი ქალი სერიალში – მიუზიკლი ან კომედია

  • ჰანა აინბინდერი, „ხრიკები“ (Hacks)
  • ელი ფენინგი, „დიადი“ (The Great)
  • ისა რეი, „თეთრი ყვავი“ (Insecure)
  • ტრეისი ელის როსი, „მოშავო“ (Black-ish)
  • ჟან სმარტი, “ხრიკები“ (Hacks)

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

  • „ენკანტო“ (Encanto)
  • „გაქცევა“ (Flee)
  • „ლუკა“ (Luca)
  • „ჩემი მზიანი მაადი“ (My Sunny Maad)
  • „რაია და უკანასკნელი დრაკონი“ (Raya and the Last Dragon)

მხატვრული ფილმის საუკეთესო რეჟისორი

  • კენეტ ბრანა, „ბელფასტი“ (Belfast)
  • ჯეინ კემპიონი, „ძაღლის ძალა“ (The Power of the Dog)
  • მეგი ჯილენჰოლი, „დაკარგული ქალიშვილი“ (The Lost Daughter)
  • სტივენ სპილბერგი, „ვესტსაიდის ისტორია“ (West Side Story)
  • დენის ვილნევი, „დიუნი“ (Dune)
დატოვე კომენტარი

დაამატე კომენტარი

თქვენი ელფოსტის მისამართი გამოქვეყნებული არ იყო.