Oscars-ის 2022 წლის გამარჯვებულები ცნობილია

Oscars-ის 2022 წლის გამარჯვებულები ცნობილია

ახლახან კინოინდუსტრიის ყველაზე პრესტიჟული ჯილდოს, Oscars-ის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. ოსკარის რიგით 94-ე დაჯილდოების ცერემონია ჰოლივუდში მდებარე „დოლბის“ თეატრში გაიმართა. წლის საუკეთესო ფილმად შან ჰედერის რეჟისორობით გადაღებული კინოსურათი, სახელწოდებით “სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი” (CODA) დასახელდა.

წარმოგიდგენთ Oscars-ის 2022 წლის ნომინანტებსა და გამარჯვებულებს სხვადასხვა კატეგორიაში:

საუკეთესო ფილმი

  • “ბელფასტი”
  • სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი” – გამარჯვებული
  • “არ აიხედო”
  • “მართე ჩემი მანქანა”
  • “დიუნი”
  • “მეფე რიჩარდი”
  • “ძირტკბილას პიცა”
  • “კოშმარული ხეივანი”
  • “ძაღლის ძალა”
  • “ვესტსაიდური ამბავი”

საუკეთესო რეჟისორი

  • ჯეინ კემპიონი, “ძაღლის ძალა” – გამარჯვებული
  • რიუსუკე ჰამაგუჩი, “მართე ჩემი მანქანა”
  • კენეტ ბრანა, “ბელფასტი”
  • პოლ ტომას ანდერსონი, “ძირტკბილას პიცა”
  • სტივენ სპილბერგი, “ვესტსაიდური ამბავი”

მთავარი როლის შემსრულებელი საუკეთესო მსახიობი ქალი

  • ნიკოლ კიდმანი, “იყო რიკარდო”
  • ოლივია კოულმანი, “დაკარგული ქალიშვილი”
  • კრისტენ სტიუარტი, “სპენსერი”
  • პენელოპა კრუზი, “პარალელური დედები”
  • ჯესიკა ჩესტეინი, “ტემი ფეის თვალები – გამარჯვებული

მთავარი როლის შემსრულებელი საუკეთესო მსახიობი კაცი

  • ბენედიქტ კამბერბეტჩი, “ძაღლის ძალა”
  • ენდრიუ გაფრილდი, “Tick, Tick … Boom!”
  • უილ სმიტი, “მეფე რიჩარდი” – გამარჯვებული
  • დენზელ ვაშინგტონი, “მაკბეტი”
  • ხავიერ ბარდემი, “იყო რიკარდო”

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი საუკეთესო მსახიობი ქალი

  • ჯესი ბაკლი, “დაკარგული ქალიშვილი”
  • არიანა დებოუსი, “ვესტსაიდური ამბავი” – გამარჯვებული
  • ჯუდი დენჩი, “ბელფასტი”
  • კირსტენ დანსტი, “ძაღლის ძალა”
  • ანჟანუ ელისი, “მეფე რიჩარდი”

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი საუკეთესო მსახიობი კაცი

  • კირან ჰაინდსი, “ბელფასტი”
  • ტროი კოცური, “სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი” – გამარჯვებული
  • ჯესი პლემონსი, “ძაღლის ძალა”
  • ჯეი ქეი სიმონსი, “იყო რიკარდო”
  • კოდი სმიტ-მაკფი, “ძაღლის ძალა”

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

  • “ძირტკბილას პიცა”
  • ბელფასტი” – გამარჯვებული
  • “არ აიხედო”
  • “მეფე რიჩარდი”
  • “ყველაზე საშინელი ადამიანი სამყაროში’

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

  • სმენადაქვეითებული მშობლების შვილი” – გამარჯვებული
  • “დიუნი”
  • “მართე ჩემი მანქანა”
  • “დაკარგული ქალიშვილი”
  • “ძაღლის ძალა”

საუკეთესო საერთაშორისო ფილმი

  • მართე ჩემი მანქანა” (იაპონია) – გამარჯვებული
  • “გაქცევა” (დანია)
  • “ყველაზე საშინელი ადამიანი სამყაროში” (ნორვეგია)
  • “ღმერთის ხელი” (იტალია)
  • “ლუნანა: იაკი საკლასო ოთახში” (ბუტანი)

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

  • “Encanto” – გამარჯვებული
  • “გაქცევა”
  • “ლუკა”
  • “The Mitchells vs. the Machines”
  • “რაია და უკანასკნელი დრაკონი”

საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

  • “Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)” – გამარჯვებული
  • “გაქცევა”
  • “ატიკა”
  • “Writing With Fire”
  • “Ascension”

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის

  • “დიუნი” – გამარჯვებული
  • “ვესტსაიდური ამბავი”
  • “სიკვდილის დრო არ არის”
  • “ძაღლის ძალა”
  • “ბელფასტი”

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

  • No Time To Die – “სიკვდილის დრო არ არის” (გამარჯვებული)
  • Be Alive – “მეფე რიჩარდი”
  • Dos Oruguitas – “Encanto”
  • Down To Joy – “ბელფასტი”
  • Somehow You Do – “ოთხი კარგი დღე”
დატოვე კომენტარი

დაამატე კომენტარი

თქვენი ელფოსტის მისამართი გამოქვეყნებული არ იყო.